Back to top

Competition Groups

The SUSS Competition Groups (CG) provide students with opportunities to participate in varsity, national and international competitions as a means to enhance their college experience and develop holistically as leaders.

With the support of the Office of Student Life, students in SUSS CGs manage and lead their respective competition groups from the initial setup to training for competitions to organising sporting events for the community. Through their participation in SUSS CGs, students gain experience in the areas of group organisation, problem-solving, budgeting, time management and non-profit governance.

Students may be involved in these competition groups:

  • Local Sports and Interest Group Competitions
  • Overseas Sports and Interest Group Competitions

Listed below are the competition groups available in SUSS. Students who are keen to join an existing competition group, please contact the respective team captain. 

For more information on how to start a SUSS Competition Group, available subsidies for competition participation (local and overseas) and CG Event Calendar, please click here.

Archery

Team Captains:
Clarine Teo & Edgar Ho
Contact:
suss.archery@gmail.com
IG: @sussarchery

Athletics

Team Captains:
Jerron Lim & Rachel Chong
Contact:
sussathletics@gmail.com
IG: @sussathletics

Badminton (M)

Team Captains:
Chin Weng Loong
Contact:
wlchin006@suss.edu.sg
IG: @sussbadminton

Badminton (W)

Team Captain:
Samantha Leck & Elyn Lim
Contact:
samanthaleck001@suss.edu.sg & elynlim001@suss.edu.sg
IG: @sussbadminton

Basketball (M)

Team Captain:
Sameerudeen
Contact:
sameerudeen001@suss.edu.sg
IG: @sussbball

Bowling

Team Captain:
Chan Chin Lim
Contact:
clchan008@suss.edu.sg
IG: @suss.bowling

Canoeing

Team Captains:
Yan Zexun & Razza
Contact:
zxyan001@suss.edu.sg & nurrazzafarwyzah001@suss.edu.sg
IG: @susscanoesprint

Cuesports

Team Captain:
Lee Jun
Contact:
leejun001@suss.edu.sg

Floorball (M)

Team Captains:
Firdaus & Vignesa
Contact:
mohamedfirdaus003@suss.edu.sg & pasupathyvignesa001@suss.edu.sg
IG: @sussfloorball

Floorball (W)

Team Captains:
Primalia Pok & Rusydyna
Contact: 
primaliapok001@suss.edu.sg & rusydyna001@suss.edu.sg 
IG: @sussfloorball

Football (M)

Team Captains:
Arif & Nicholas Pang
Contact:
nurularif001@suss.edu.sg & 
nicholaspang001@suss.edu.sg 
IG: @sussmensfootball

Football (W)

Team Captain:
Neo Yan Ping
Contact:
ypneo003@suss.edu.sg
IG: @susswomensfootball

Judo

Team Captains:
Nicholas Lian & Edgar Tan
Contact:
nicholaslian001@suss.edu.sg & edgartan001@suss.edu.sg

Netball

Team Captains:
Sarah Batrisyia & Tammy Tan
Contact:
nursarah002@suss.edu.sg & tammytan002@suss.edu.sg
IG: @sussnetball

Silat

Team Captain:
Nur Umairah
Contact:
suss.teamsilat@outlook.com
IG: @suss.silat

Squash

Team Captain:
Colin Giam
Contact:
colingiam001@suss.edu.sg
IG: @susssquash

Swimming

Team Captains:
Edwin Lim & Praise Chua
Contact:
edwinlim005@suss.edu.sg & praisechua001@suss.edu.sg
IG: @suss.swimming

Taekwondo

Team Captain:
Lum Hock Man
Contact:
hmlum002@suss.edu.sg

Tchoukball

Team Captain:
Ang Shu Ting
Contact:
stang006@suss.edu.sg
IG: @susstchoukball

Tennis

Team Captain:
Sean Wee & Lee Huan-He
Contact:
seanwee001@suss.edu.sg & hhlew001@suss.edu.sg
IG: @suss.tennis

Ultimate Frisbee

Team Captains:
Alethea Boey & Ken Tan
Contact:
aletheaboey001@suss.edu.sg & kentan003@suss.edu.sg
IG: @sussultimate

Volleyball (M)

Team Captain:
Kazushi Fujiwara
Contact:
kazushi001@suss.edu.sg
IG: @sussvolleyball

Volleyball (W)

Team Captain:
Jaslyn Toh
Contact:
jaslyntoh002@suss.edu.sg
IG: @sussvolleyball

 

Competition Groups Achievements

 

Athletics CGSingapore National Track & Field Championships
  • 3rd – Women's 10000m Race Walk Open
  • 3rd – Men's 10000m Race Walk Open
  • 3rd – Women's 4 x 100m Relay Open
Institute-Varsity-Polytechnic Games 2021/2022
  • 1st – Women's 100m
  • 1st – Women's 200m
  • 2nd – Women's 3000m Walk
  • 3rd – Women's 400m Hurdle
Ultimate Frisbee CGSingapore University Games 
  • 2nd – Mens
Badminton CGSingapore University Games 
  • 2nd – Mixed Doubles
Cuesports CG Singapore University Games
  • 2nd – Womens Singles
  • 3rd – Scotch Doubles
Archery CGNanyang Technological University Institutional Archery Championship
  • 1st – Women's Recurve Novice Category, Best Distance Qualification
  • Gold – Women's Recurve Novice Category, Qualification
  • Gold, Bronze – Women's Recurve Novice Category, Individual Knockout
  • Gold – Women's Recurve Novice Category, Team Knockout
  • Silver – Men's Recurve Novice Category, Individual Knockout
  • Silver – Men's Recurve Novice Category, Team Knockout
Judo CGInter-Tertiary Championship
  • 1 Gold
  • 2 Bronze
Kyu Grade Championship
  • 2 Gold
Canoeing CGInter-Tertiary Canoe Sprint Championships
  • 1st – C1 Men's 1000m event
  • 2nd – K2 Men's 1000m event
Athletics CG SAA Performance Trail 1
  • 3rd – Men's 200m Dash Open

SAA All Comers Meet 2

  • 3rd – Mixed 5000m Race Walk Open
School RepresentationASEAN University Virtual Fit Challenge
  • 1st – Wall Squat Challenge (Ashley Goh Xin Ying)
  • 2nd – Keep it Up Challenge (Tan Jia De, Ernest)
  • 2nd – Star Jump Challenge (Chen Qixuan)
  • 3rd – Burpee Challenge (Au Yong Kah Kiat Sean)
  • 3rd – Push Yourself Challenge (Jeremy Chang Cheng Phooi)

 

Canoeing CGSingapore Canoe Marathon
  • 1st – Senior Men's 24km Category
Track & Field CGInstitute-Varsity-Polytechnic Games
  • 2nd – Men's 3000m Racewalk Event
  • 3rd – Men's 3000m Steeplechase Event
  • 1st – Men's 200m Event
  • 2nd – Men's 100m Event
Bowling CGInstitute-Varsity-Polytechnic Games
  • 2nd – Women's Doubles
Archery CG1st Virtual Singapore Archery Open 2020
  • 1st - Recurve Open Women
Archery CGNUS Indoors Archery Championship
  • Gold – Women's Recurve Open Category, Individual Rounds
  • Bronze – Women's Recurve Open Category, Knockout Rounds

NTU Institutional Archery Championship
  • Silver – Women's Recurve Open Category, Individual Rounds
  •  Silver – Women's Recurve Open Category, Knockout Rounds
Football (W) CGSingapore University Games – 3rd
Bowling CGSingapore University Games
  • 2nd – Women's Doubles
Track & Field CGInstitute-Varsity-Polytechnic Games
  • 3rd – Men's 3000m Racewalk Event
Canoeing CGSingapore Canoe Marathon
  • 3rd – Senior Men's 24km Category

Inter-Tertiary Canoeing Championships 2019
  • 2nd – C1 1000m Men Category
Taekwondo CGNTU Taekwondo Open Championship
  • Silver – Kyorugi Event (Female Black under 50kg)
MonsoonSIM CGMonsoonSIM Enterprise Resource Management Competition (Hong Kong)
  • 2nd – Adventure Category
Silat CGTertiary Silat Competition
  • Bronze – Women's Class B Event
  • Bronze – Men's Class J Event
  • Bronze – Women's Class O Event
National Representation6th Southeast Asia Tchoukball Championships – 1st (Men's)
  • SUSS student athlete: Sim Yao Teng
Archery CGNUS Indoors Archery Championship
  • Bronze – Women's Recurve Open Category, Ranking Rounds

NTU Institutional Archery Championship
  • Silver – Men's Recurve Intermediate Category, Knockout Rounds
Swimming CGSingapore University Games
  • 3rd – Men's 100m Butterfly Event
Football (W) CGSingapore University Games – 3rd
MonsoonSIM CGMonsoonSIM ERM Challenge Singapore
  • Champions, 1st and 2nd runners-up
Combined Singapore University TeamsWorld University Netball Championships – 3rd
  • SUSS student athlete: Sabina Cheah

19th ASEAN University Games – Traditional Boat Racing
  • Bronze – 500m Mens & Mixed, 1000m Mens & Mixed
  • SUSS student athletes: Nico Lim, Lok Zheng Hui, Yan Zexun

 

Back to top