Convocation

9 - 11 October 2019

S R Nathan School of Human Development

​Dr Ivy Chia

​Dr Ivy Chia

Head, Arts & Music Education Programme

Mr Jason Chiam

Mr Jason Chiam

Head, Master of Community Leadership & Social Development and Master of Non-Profit Management Programmes

Mr Daniel Chan

Mr Daniel Chan

Head, Bachelor of Counselling Programme

Dr Charles Sim

Dr Charles Sim

Head, Master of Human Capital Management Programme

Dr Regina Lee

Dr Regina Lee

Head, General Studies Programme

Dr Carol Ma

Dr Carol Ma

Head, Master and PhD of Gerontology Programme

Associate Professor Dora Chen

Associate Professor Dora Chen

Head, Early Childhood Education with Minor Programme

Associate Professor Theresa Lu

Associate Professor Theresa Lu

Head, Early Childhood & Chinese Language Education and Master of Early Childhood Education Programmes

Ms Irene Chu

Ms Irene Chu

Head, Master of Human Capital Management Programme

Dr Wang Jiunwen

Dr Wang Jiunwen

Head, Human Resource Management Programme

Professor Seng Boon Kheng

Professor Seng Boon Kheng

Head, Social Work Programme

Dr Eugene Chew

Dr Eugene Chew

Head, Sports and Physical Education Programme

School of Business

Dr Ng Kai Teck

Dr Ng Kai Teck

Head, Accountancy Programme

Associate Professor Huong Ha

Associate Professor Huong Ha

Head, Business Programme

Dr Amy Wong

Dr Amy Wong

Head, Graduate Diploma in Management and Master of Business Administration Programmes

Dr James Tan Swee Chuan

Dr James Tan Swee Chuan

Head, Business Analytics Programme

Dr Tan Chong Hui

Dr Tan Chong Hui

Head, Finance Programme

Dr Eric Gan

Dr Eric Gan

Head, Intellectual Property Programme

Associate Professor Tan Yan Weng

Associate Professor Tan Yan Weng

Head, Logistics and Supply Chain Management Programme

Associate Professor Antonio Leopold Rappa

Associate Professor Antonio Leopold Rappa

Head, Security Studies Programme

Associate Professor Walter Edgar Theseira

Associate Professor Walter Edgar Theseira

Head, Master of Management (Urban Transportation) Programme

Associate Professor Guan Chong

Associate Professor Guan Chong

Head, Marketing Programme

Dr Peter Chuah

Dr Peter Chuah

Head, Visual Communication Programme

School of Humanities and Behavioural Sciences

Associate Professor Soe Marlar Lwin

Associate Professor Soe Marlar Lwin

Head, Master of Arts In Applied Linguistics (TESOL)

Associate Professor Ng Wei Ting

Associate Professor Ng Wei Ting

Head, Master of Applied Research in Social Sciences (MRESS)

Associate Professor Luo Futeng

Associate Professor Luo Futeng

Head, Chinese Programme

Dr Brian Lee

Dr Brian Lee

Head, Communication Programme

Ms Melissa Chia

Ms Melissa Chia

Head, English Language and Literature Programme

Associate Professor Lim Beng Soon

Associate Professor Lim Beng Soon

Head, Malay Language and Literature Programme

Dr Emily Ortega

Dr Emily Ortega

Head, Psychology Programme

Dr Hu Shu

Dr Hu Shu

Head, Sociology Programme

Dr Manivannan Murugesan

Dr Manivannan Murugesan

Head, Tamil Language and Literature Programme

Associate Professor Susan Xu

Associate Professor Susan Xu

Head, Translation and Interpretation Programme

School of Law

Associate Professor Darren Koh

Associate Professor Darren Koh

Vice Dean and Head, Taxation & Law Programmes

School of Science and Technology

Dr He Yihong

Dr He Yihong

Head, Aerospace Systems Programme

Associate Professor Ooi Chui Ping

Associate Professor Ooi Chui Ping

Head, Biomedical Engineering Programme

Associate Professor Tan Teng Hooi

Associate Professor Tan Teng Hooi

Head, Building and Project Management Programme

Dr June Tay

Dr June Tay

Head, Digital Media Programme

Associate Professor Bheema Thiagarajan Lokesh

Associate Professor Bheema Thiagarajan Lokesh

Head, Electronics Engineering Programme

Associate Professor Alan Lim

Associate Professor Alan Lim

Head, PhD (Engineering) Programme

Dr Patrick Shi

Dr Patrick Shi

Head, Facilities and Events Management Programme

Associate Professor Chui Yoon Ping

Associate Professor Chui Yoon Ping

Head, Human Factors Programme

Associate Professor Paul Wu

Associate Professor Paul Wu

Head, InfoComm Technology Programme

Dr Lau Jing Feng

Dr Lau Jing Feng

Head, Mathematics Programme

Centre for Experiential Learning

Mrs Ellen Goel

Mrs Ellen Goel

Head, Entrepreneurship, Centre for Experiential Learning

Dr Lim Chee Han

Dr Lim Chee Han

Head, Overseas Experiential Learning

Orientation July 2019 - Support Services

Back to top
Back to top